Turystyka górskaOpis szlaków górskich

 
  W drodze na Rysy. Odcinek z łancuchami. Szczyt Rysy w Tatrach Wysokich. 2499 m. i 2503 m n.p.m. W drodze na Giewont. Widok na Kopę Kondracką i Małołączniak Giewont – masyw górski w Tatrach Zachodnich o wysokości 1895 m n.p.m. Na szlaku na Świnicę. Widok na Dolinę Pięciu Stawów Polskich. Świnica – zwornikowy szczyt w Tatrach Wysokich 2301 m n.p.m. Szlak na Kozi Wierch. Widok na Czarny Staw Gąsienicowy. Kozi Wierch (2291 m n.p.m.) widok ze szczytu Wielki Staw Polski. Wzdłuż grani poprowadzono szlak turystyczny zwany Orlą Percią. Zadni Granat (2240 m n.p.m.) widok ze szczytu. Najwyższy z trzech wierzchołków masywu Granatów w bocznym łańcuchu Tatr Wysokich, położony na trasie Orlej Perci. Skrajny Granat (2225 m n.p.m.) Widok na Dilinę Pięciu stawów. Najniższy z trzech wierzchołków masywu Granatów, położony na trasie Orlej Perci. Na szlaku na Kościelec. Widok na Orlą Perć i Granaty Szlak Na Kościelec. Widok na Zieloną Dolinę Gąsienicową i Kasprowy wierch. Widok z Kościelca na Kozią Dolinkę, Kozi Wierch, Czarne Ściany, Granaty. Orla Perć. Szlak na Bystrą Ławkę. Wodospad Skok Bystra Ławka na wysokości ok. 2300 m n.p.m. Kasprowy Wierch (1987 m n.p.m.) widok na Świnicę, Kościelec, Granaty Kasprowy Wierch obserwatorium meteorologiczne Ciemniak (2096 m n.p.m.) widok na Krywań, Wielką Kopę Kondracką, Wysoką, Rysy, Gerlach Krzesanica (2122 m.n.p.m) – widok z Mułowej Przełęczy Małołączniak (2096 m.n.p.m) widok na Świnicę, Przłęcz Liliowe, Stroleśną Kopa Kondracka (2005 m n.p.m.) widok na Kasprowy Wierch, Świnicę, Kozi Wierch, Granaty Błyszcz (2159 m n.p.m.) widok na Starobociański Wierch, Osobita, Bobrowiec Bystra (2248 m n.p.m.) widok na Kamieniste, Krywań, Rysy, Krzyżne Liptowskie Babia Góra - Diablak (1725 m n.p.m.) widok na Tatry Na szczycie Pilska (1557 m.n.p.m) Magurka - Borsucza (872 m.n.p.m) widok na pasmo Babiej Góry Widok z Obidzy Bacówka PTTK Nad Wierchomlą (895 m n.p.m.) Góra Parkowa (742 m.n.p.m) widok ze szczytu Widok z giewontu na Świnicę, Krywan, Krzyżne Liptowskie Leskowiec (922 m n.p.m.) widok ze szczytu Lachów Groń (także Buciorysz, 1045 m.n.p.m) widok na Babiej Góry z Cylem i Pasmo Policy
  • W drodze na Rysy. Odcinek z łancuchami.
  • Szczyt Rysy w Tatrach Wysokich. 2499 m. i 2503 m n.p.m.
  • W drodze na Giewont. Widok na Kopę Kondracką i Małołączniak
  • Giewont – masyw górski w Tatrach Zachodnich o wysokości 1895 m n.p.m.
  • Na szlaku na Świnicę. Widok na Dolinę Pięciu Stawów Polskich.
  • Świnica – zwornikowy szczyt w Tatrach Wysokich 2301 m n.p.m.
  • Szlak na Kozi Wierch. Widok na Czarny Staw Gąsienicowy.
  • Kozi Wierch (2291 m n.p.m.) widok ze szczytu Wielki Staw Polski. Wzdłuż grani poprowadzono szlak turystyczny zwany Orlą Percią.
  • Zadni Granat (2240 m n.p.m.) widok ze szczytu. Najwyższy z trzech wierzchołków masywu Granatów w bocznym łańcuchu Tatr Wysokich, położony na trasie Orlej Perci.
  • Skrajny Granat (2225 m n.p.m.) Widok na Dilinę Pięciu stawów. Najniższy z trzech wierzchołków masywu Granatów, położony na trasie Orlej Perci.
  • Na szlaku na Kościelec. Widok na Orlą Perć i Granaty
  • Szlak Na Kościelec. Widok na Zieloną Dolinę Gąsienicową i Kasprowy wierch.
  • Widok z Kościelca na Kozią Dolinkę, Kozi Wierch, Czarne Ściany, Granaty. Orla Perć.
  • Szlak na Bystrą Ławkę. Wodospad Skok
  • Bystra Ławka na wysokości ok. 2300 m n.p.m.
  • Kasprowy Wierch (1987 m n.p.m.) widok na Świnicę, Kościelec, Granaty
  • Kasprowy Wierch obserwatorium meteorologiczne
  • Ciemniak (2096 m n.p.m.) widok na Krywań, Wielką Kopę Kondracką, Wysoką, Rysy, Gerlach
  • Krzesanica (2122 m.n.p.m) – widok z Mułowej Przełęczy
  • Małołączniak (2096 m.n.p.m) widok na Świnicę, Przłęcz Liliowe, Stroleśną
  • Kopa Kondracka (2005 m n.p.m.) widok na Kasprowy Wierch, Świnicę, Kozi Wierch, Granaty
  • Błyszcz (2159 m n.p.m.) widok na Starobociański Wierch, Osobita, Bobrowiec
  • Bystra (2248 m n.p.m.) widok na Kamieniste, Krywań, Rysy, Krzyżne Liptowskie
  • Babia Góra - Diablak (1725 m n.p.m.) widok na Tatry
  • Na szczycie Pilska (1557 m.n.p.m)
  • Magurka - Borsucza (872 m.n.p.m) widok na pasmo Babiej Góry
  • Widok z Obidzy
  • Bacówka PTTK Nad Wierchomlą (895 m n.p.m.)
  • Góra Parkowa (742 m.n.p.m) widok ze szczytu
  • Widok z giewontu na Świnicę, Krywan, Krzyżne Liptowskie
  • Leskowiec (922 m n.p.m.) widok ze szczytu
  • Lachów Groń (także Buciorysz, 1045 m.n.p.m) widok na Babiej Góry z Cylem i Pasmo Policy

Szlak na Babią Górę

Opis szlaku na Babią Górę


image 1

css template– Szlak niebieski – Przełęcz Krowiarki - Schronisko na Markowych Szczawinach (Górny Płaj) 3:10 h,

css template– Szlak żółty, Markowe Szczawiny – Perć Akademików – Babia Góra 1:15 h,

Na Babią Górę (1725 m n. p. m.) zwaną również Diablakiem, wejście od Przełęczy Krowiarki. Na początku musimy wykupić obowiązkowy bilet wstępu do BPN-u. Udajemy się w kierunku drogowskazu znajdującego się na rozstaju szlaków. Czerwony - prowadzi na szczyt Babiej Góry, niebieski - do Schroniska na Markowych Szczawinach. Wybieramy niebieski szlak, jest to bardzo przyjemna, leśna wędrówka bez żadnych podejść.

Po około 30 minutach dochodzimy do miejsca, gdzie znajdują się barierki z drewna. W prawo biegną schody, którymi dotrzemy nad przepiękny Mokry Staw, którego wody są krystalicznie czyste i w lecie przybierają tu przezroczysto-zieloną barwę. Z nad stawu ruszamy dalej i po 10 minutach znajdujemy się w miejscu, skąd odbija szlak zielony na Sokolicę zwany również "Percią Przyrodników".

Idziemy dalej krętą ścieższką praktycznie bez żadnego podejścia mijając po drodze wiele żródełek wody pitnej. Po około godzinnej wędrówce dochodzimy do kolejnego rozstaju szlaków. Tym razem żółty szlak odbija w lewo na szczyt Babiej Góry zwany również Akademicką Percią. W ciągu około 15min. od tego miejsca nasz szlak doprowadza nas do schroniska na Markowych Szczawinach. Obok schroniska znajduje się GOPR-ówka.

Po krótkim odpoczynku i zrobieniu kilku zdjęć, wracamy do miejsca z którego wchodzimy na szlak żółty akademicki, zaczyna się on na wysokości 1180m n.p.m jest to trasa najtrudniejsza ale zarazem najciekawsza, dla doświadczonych turystów, zalecany jest ruch tylko w górę a powrót inną trasą. Ruszamy już do celu którym jest szczyt Babiej Góry, czeka na pokonanie: 1344 m wędrówki po drewnianych i skalnych schodach po najbardziej stromym zboczu Babiej Góry, 3072 schodów (179 z drewna, 2893 z kamieni i skał, które musisz pokonać, aby dotrzeć na szczyt Babiej Góry 545 m różnicy wzniesień.

Na początku idziemy drewnianymi schodami w śród drzew, gdy kończą się drewniane schody , wchodzimy na kamienne stopnie które pną się stromo w górę. Po lewej stronie w przerwie pomiędzy drzewami może zobaczyć wierzchołek Kępy (1521 m n.p.m). Drzewostan staje się coraz rzadszy, szlak pnie się teraz stromo w górę skalną wąską ścieżką, pomiędzy zielonymi kępami paproci. Na wysokości 1306 m n.p.m znajduje się Szumiący Potok, legenda głosi, że ten kto się napije wody z tego potoku, ten będzie zawsze wracał w te piękne okolice.

Podejście robi się łagodniejsze i po pokonaniu około 200 m las się skończył i wychodzimy na polanke u podnóży masywu Babiej Góry. Jest to tzw. Sucha Kotlinka położona na wys. około 1330 m n.p.m. Dojście do tego miejsca zajmie nam okoł 40 minut od momentu wejścia na żółty szlak. Szlak teraz skręca w lewo w wąską ścieżkę pod górę. Wspinamy się po kamiennych stopniach pośród drzew, po pokonaniu około 250 m tego podejścia wchodzimy na wysokość 1400 m n.p.m. Wyłania się widok część pasma Babiej Góry i na tzw."lawinę kamieni".

Po przejściu stromą ścieżką około 340 m szlaku wchodzimy na wysokości 1450m n.p.m, dochodzimy do skalnych półek gdzie szlak ubezpieczony jest łańcuchami, półki skalne są jednymi z trzech punktów widokowych na Perci Akademików. Widzimy z stąd pasmo Jałowca po lewej i po prawej pasmo Policy, dolinę Zawoi w srodku, dalej widzimy szczyt Mosornego Gronia (1046 m n.p.m) z nartostradą. Wspinamy się stromo kamiennymi schodami, szlak prowadzi między skałami, spływająca woda z potoków powoduje że skały są śliskie trzeba zachować ostrożność.

Idziemy dalej w górę przed sobą mamy kolejne podejście po skałach, trzeba sobie pomóc łańcuchami, ponieważ skały są w dalszym ciągu mokre od cieków wodnych i bardzo śliskie. Ten odcinek jest jednym z najtrudniejszych na Akademickiej Perci. Pokonujemy jeszcze jeden ostatni odcinek z łańcuchami, znajdujemy się na wysokości około 1530 m, przed nami pionowa ścianka 8 m Czarny Dziób z "klamrami".

Wejście na tą ściankę nie przyspaża wiele trudości, po wejściu można chwilę odpocząć by podziwiać np. piękną panoramę Beskidu Żywieckiego, a w szczególności szczyty Jałowca, Mądralowej, Kuklowy Gron ,Łamaną Skałę, Lachów Groń, Kolisty Groń i Zawoje w dolinie Jaworzynki. Widoczna również Mała Babia (Cyl 1517m) oraz przełęcz Brona.

Pozostał jeszcze dość długi odcinek trasy do przebycia po skalnych schodach, przez cały czas podziwiamy piękne krajobrazy. Pod szczytem na wysokości 1723 m n.p.m. znajduje się figurka Matki Boskiej, jeszcze parę metrów i po około 3 godzinach wędrówki z przełęczy Krowiarki jesteśmy na szczycie Babiej Góry - Diablaka (1725 m n.p.m). Widoki ze szczytu przy dobrej pogodzie wyśmienite: widać stąd dolinę Orawy z jeziorem Orawskim, Tatry Wysokie , Tatry Zachodnie i Niżne,Mała Babia Góra oraz pasmo Dużej i Małej Fatry. Beskid Żywiecki, Pasmo Jałowca i Pasmo Policy.

Schodzimy do przełęczy Krowiarki , czerwonym szlakiem przez Sokolicę.

Turystyka górska

Opis szlaku na Babią Górę 2


image 1

css template– Szlak zielony – Zawoja Markowa - Schronisko na Markowych Szczawinach. Czas przejścia: 1.40 h

css template– Szlak czerwony – Markowe Szczawiny – przełęcz Brona – Babia Góra. Czas przejścia: 1.30 h

Wyprawę naszą zaczynamy w Zawoi Markowa, gdzie wchodzimy na zielony szlak. Idziemy szeroką kamienistą drogą, przechodzimy przez betonowy mostek, mijamy odnowiony deszczochron, za którym skręcamy w lewo pod kątem 90 stopni, następnie przechodzimy przez drewniany mostek pod którym płynie górski potoczek. Tutaj droga z kamienistej zamienia się na błotnistą, obok niej równolegle prowadzi wydeptana ścieżka po której możemy iść dalej w górę. Po około 15 minutach takiej wędrówki wchodzimy na kamienistą ścieżkę, która doprowadza nas drewniany most, gdzie następuje zmiana kierunku szlaku skracając dawny szlak.

Szlak pnie się ostro w górę wąską ścieżką, po wyjściu na wzniesienie skręcamy w prawo, aby pokonać kolejne podejście tym razem po drewnianych schodach, które są dość męczące tym bardziej że podejścia te powtarzają się kilkakrotnie. Na wzniesieniu skręcamy w lewo szlak prowadzi wzdłuż lini elektrycznej prowadzącej do schroniska na Markowych Szczawinach. Czeka nas kolejne podejście po schodach, po jego pokonaniu wchodzimy na kamienistą ścieżkę z drewnianymi barierkami. Po około 10 minutach skręcamy w prawo, a po kolejnych 15 minutach dochodzimy do miejsca gdzie zielony szlak łączy się z czarnym. Od tego miejsca idziemy jeszcze łagodnym podejściem po kamiennych schodkach przez 5 minut do Schroniska na Markowych Szczawinach.

Idziemy dalej czerwonym szlakiem. Skręcamy w lewo zaczynając łagodne i kamienne podejście na Przełęcz Brona. Mijamy świerk rosnący po środku szlaku, następnie przechodzimy przez potok, przez około 20 minut idziemy łagodnym kamienistym podejściem w śród drzew. Od momenty gdy las staje się rzadszy szlak zaczyna bardzo stromo wznosić się w górę. Podejście trwa około 25min i cały czas odbywa się po kamiennych schodach. Teraz jesteśmy na Przełęczy Brona 1408 m.n.p.m., która jest szeroką polaną.

Znajduje się tu tablica edukacyjna, drogowskaz (w lewo idziemy czerwonym szlakiem na Babią Górę, a w prawo - również czerwonym - na Małą Babią Górę) i słup graniczny Polska - Słowacja. Nie ma tu przejścia granicznego. Teraz skręcamy w lewo, gdzie aż na sam szczyt biegną dwa równoległe szlaki - niebieski i czerwony. Od przełęczy przez 10 minut oba te szlaki się rozdwajają, ale biegną równolegle w lesie. Idąc dalej po 25min przekraczamy górną granicę lasów i znajdujemy się na wysokości 1490m.n.p.m. Szlak na sam szczyt będzie prowadził nas kamiennymi schodami. Po przekroczeniu granicy lasów czeka nas strome podejście, około 50 minut. Kolejny odcinek szerokiej w miarę równej drogi doprowadzi nas do Lodowej Przełęczy 1617m.n.p.m. Nazwę swą zawdzięcza wiejącemu tu bardzo zimnemu wiatrowi, zwany Orawiakiem. Od tego miejsca do szczytu czeka nas około 30 minutowe podejście, po kamieniach i głazach, należy zachować ostrożność.

css template– Główny Szlak Beskidzki Markowe Szczawiny – przełęcz Brona – Babia Góra – Sokolica – Przełęcz Lipnicka

 • z Markowych Szczawin 1.30 h (↓ 1.10 h), z przełęczy Brona 1 h (↓ 0.45 h)
 • z Przełęczy Lipnickiej 2.30 h (↓ 1.30 h), z Sokolicy 1.30 h (↓ 1 h)
 • css template– Przełęcz Jałowiecka – Mała Babia Góra – przełęcz Brona – Babia Góra – leśniczówka Stańcowa – Kiczory

 • z Przełęczy Jałowieckiej Północnej 2.25 h (↓ 2 h), z Małej Babiej Góry 1.15 h (↓ 1.10 h)
 • z Kiczor 3.40 h (↓ 3.10 h), ze Stańcowej 2.30 h (↓ 2 h)
 • css template– Markowe Szczawiny – Perć Akademików – Babia Góra – Chata Slaná Voda

  (Słowacja)

 • z Markowych Szczawin 1.15 h (↓ 0.45 h)
 • z Chaty Slaná Voda 3.25 h (↓ 3.10 h)
 • css template– Orawska Półgóra – Chata Slaná Voda – Mała Babia Góra (czasy przejścia na Małą Babią Górę)

 • z Orawskiej Półgóry 3.30 h (↓ 3.15 h), z Chaty Slaná Voda 3 h (↓ 2.45 h)

Szlaki piesze prowadzą na szczyt również od strony Słowacji.

bezdroża
Biżuteria eksluzywna