Turystyka górskaOpis szlaków górskich

 
  W drodze na Rysy. Odcinek z łancuchami. Szczyt Rysy w Tatrach Wysokich. 2499 m. i 2503 m n.p.m. W drodze na Giewont. Widok na Kopę Kondracką i Małołączniak Giewont – masyw górski w Tatrach Zachodnich o wysokości 1895 m n.p.m. Na szlaku na Świnicę. Widok na Dolinę Pięciu Stawów Polskich. Świnica – zwornikowy szczyt w Tatrach Wysokich 2301 m n.p.m. Szlak na Kozi Wierch. Widok na Czarny Staw Gąsienicowy. Kozi Wierch (2291 m n.p.m.) widok ze szczytu Wielki Staw Polski. Wzdłuż grani poprowadzono szlak turystyczny zwany Orlą Percią. Zadni Granat (2240 m n.p.m.) widok ze szczytu. Najwyższy z trzech wierzchołków masywu Granatów w bocznym łańcuchu Tatr Wysokich, położony na trasie Orlej Perci. Skrajny Granat (2225 m n.p.m.) Widok na Dilinę Pięciu stawów. Najniższy z trzech wierzchołków masywu Granatów, położony na trasie Orlej Perci. Na szlaku na Kościelec. Widok na Orlą Perć i Granaty Szlak Na Kościelec. Widok na Zieloną Dolinę Gąsienicową i Kasprowy wierch. Widok z Kościelca na Kozią Dolinkę, Kozi Wierch, Czarne Ściany, Granaty. Orla Perć. Szlak na Bystrą Ławkę. Wodospad Skok Bystra Ławka na wysokości ok. 2300 m n.p.m. Kasprowy Wierch (1987 m n.p.m.) widok na Świnicę, Kościelec, Granaty Kasprowy Wierch obserwatorium meteorologiczne Ciemniak (2096 m n.p.m.) widok na Krywań, Wielką Kopę Kondracką, Wysoką, Rysy, Gerlach Krzesanica (2122 m.n.p.m) – widok z Mułowej Przełęczy Małołączniak (2096 m.n.p.m) widok na Świnicę, Przłęcz Liliowe, Stroleśną Kopa Kondracka (2005 m n.p.m.) widok na Kasprowy Wierch, Świnicę, Kozi Wierch, Granaty Błyszcz (2159 m n.p.m.) widok na Starobociański Wierch, Osobita, Bobrowiec Bystra (2248 m n.p.m.) widok na Kamieniste, Krywań, Rysy, Krzyżne Liptowskie Babia Góra - Diablak (1725 m n.p.m.) widok na Tatry Na szczycie Pilska (1557 m.n.p.m) Magurka - Borsucza (872 m.n.p.m) widok na pasmo Babiej Góry Widok z Obidzy Bacówka PTTK Nad Wierchomlą (895 m n.p.m.) Góra Parkowa (742 m.n.p.m) widok ze szczytu Widok z giewontu na Świnicę, Krywan, Krzyżne Liptowskie Leskowiec (922 m n.p.m.) widok ze szczytu Lachów Groń (także Buciorysz, 1045 m.n.p.m) widok na Babiej Góry z Cylem i Pasmo Policy
  • W drodze na Rysy. Odcinek z łancuchami.
  • Szczyt Rysy w Tatrach Wysokich. 2499 m. i 2503 m n.p.m.
  • W drodze na Giewont. Widok na Kopę Kondracką i Małołączniak
  • Giewont – masyw górski w Tatrach Zachodnich o wysokości 1895 m n.p.m.
  • Na szlaku na Świnicę. Widok na Dolinę Pięciu Stawów Polskich.
  • Świnica – zwornikowy szczyt w Tatrach Wysokich 2301 m n.p.m.
  • Szlak na Kozi Wierch. Widok na Czarny Staw Gąsienicowy.
  • Kozi Wierch (2291 m n.p.m.) widok ze szczytu Wielki Staw Polski. Wzdłuż grani poprowadzono szlak turystyczny zwany Orlą Percią.
  • Zadni Granat (2240 m n.p.m.) widok ze szczytu. Najwyższy z trzech wierzchołków masywu Granatów w bocznym łańcuchu Tatr Wysokich, położony na trasie Orlej Perci.
  • Skrajny Granat (2225 m n.p.m.) Widok na Dilinę Pięciu stawów. Najniższy z trzech wierzchołków masywu Granatów, położony na trasie Orlej Perci.
  • Na szlaku na Kościelec. Widok na Orlą Perć i Granaty
  • Szlak Na Kościelec. Widok na Zieloną Dolinę Gąsienicową i Kasprowy wierch.
  • Widok z Kościelca na Kozią Dolinkę, Kozi Wierch, Czarne Ściany, Granaty. Orla Perć.
  • Szlak na Bystrą Ławkę. Wodospad Skok
  • Bystra Ławka na wysokości ok. 2300 m n.p.m.
  • Kasprowy Wierch (1987 m n.p.m.) widok na Świnicę, Kościelec, Granaty
  • Kasprowy Wierch obserwatorium meteorologiczne
  • Ciemniak (2096 m n.p.m.) widok na Krywań, Wielką Kopę Kondracką, Wysoką, Rysy, Gerlach
  • Krzesanica (2122 m.n.p.m) – widok z Mułowej Przełęczy
  • Małołączniak (2096 m.n.p.m) widok na Świnicę, Przłęcz Liliowe, Stroleśną
  • Kopa Kondracka (2005 m n.p.m.) widok na Kasprowy Wierch, Świnicę, Kozi Wierch, Granaty
  • Błyszcz (2159 m n.p.m.) widok na Starobociański Wierch, Osobita, Bobrowiec
  • Bystra (2248 m n.p.m.) widok na Kamieniste, Krywań, Rysy, Krzyżne Liptowskie
  • Babia Góra - Diablak (1725 m n.p.m.) widok na Tatry
  • Na szczycie Pilska (1557 m.n.p.m)
  • Magurka - Borsucza (872 m.n.p.m) widok na pasmo Babiej Góry
  • Widok z Obidzy
  • Bacówka PTTK Nad Wierchomlą (895 m n.p.m.)
  • Góra Parkowa (742 m.n.p.m) widok ze szczytu
  • Widok z giewontu na Świnicę, Krywan, Krzyżne Liptowskie
  • Leskowiec (922 m n.p.m.) widok ze szczytu
  • Lachów Groń (także Buciorysz, 1045 m.n.p.m) widok na Babiej Góry z Cylem i Pasmo Policy

Szlak na Bystrą Ławkę

Opis szlaku na Bystrą Ławkę


image 1

css template– żółty szlak ze Szczyrbskiego Jeziora dnem Doliny Młynickiej obok wodospadu Skok i dalej na Bystrą Ławkę, stamtąd dalej do Doliny Furkotnej. Przejście szlakiem przez przełęcz jest dozwolone w obie strony, jednak zalecany jest kierunek z Doliny Młynickiej do Furkotnej w celu uniknięcia zatorów na łańcuchach. Czas przejścia ze Szczyrbskiego Jeziora na Bystrą Ławkę: 3:30 h, ↓ 2:35 h Czas przejścia z Bystrej Ławki do rozstaju ze szlakiem niebieskim w Dolinie Furkotnej: 1:30 h, ↑ 2 h

Wędrówkę naszą zaczynamy w Szczyrbskim Jeziorze (Strbske Pleso) położonym nad jeziorem (1347m npm) o tej samej nazwie. Do Szczyrbskiego Jeziora (w moim przypadku) przyjeżdżamy wynajętym busem. Wyruszamy z parkingu, obok hotelu Oliver, docieramy do rozstaju szlaków i ruszamy za znakami żółtymi. Idziemy początkowo lasem potem między kosodrzewinami, po około 1.30 h docieramy do Jeziorka pod Skokiem (Pliesko pod Skokom) – małego oczka wodnego do którego wpadają wody Wodospadu Skok. Dalej idziemy obok tego wodospadu, szlak jest dość trudny, z ekspozycjami, ale i ubezpeczeniami w postaci łańcuchów. Należy tutaj zachować szczególną ostrożność, zwłaszcza gdy skały są mokre.

Po przejściu tego trudniejszego momentu dochodzimy do Stawu nad Skokiem (Pleso nad Skokom, 1801m npm), skąd po wielkich głazach idziemy dalej wgłąb Doliny Młynnickiej. Po obu stronach doliny piętrzą się i wysokie granie – po lewej Grań Soliska (Solisko), a po prawej Grań Baszt (Hreben Bast). Po kolejnej godzinie wędrówki w czasie której mijamy małe jeziorka, kolejne ostre podejście, docieramy nad Capi Staw (Capie Pleso, 2075m npm). Skąd widać kolejne jeziorko Kolisty Staw (Okruhle Pleso, 2105m npm) a także cel naszej wędrówki – Bystrą Ławkę.

Szlak odbija w lewo i kieruje w górę w stronę przełęczy. Przejście szlakiem przez przełęcz jest dozwolone w obie strony, jednak zalecany jest kierunek z Doliny Młynickiej do Furkotnej w celu uniknięcia zatorów na łańcuchach. Na Bystrą Ławkę żółty szlak obchodzi z lewej strony Capi Staw. Szybko robi się dość stromo i nabieramy wysokości. Wspinaczka nie jest trudna aż do samej przełęczy, która jest niezwykle wąska, są nieduże trudności techniczne i trochę ekspozycji. Pod koniec podejścia szlak kilkoma zakosami pnie się do góry, by przy pomocy łańcuchów wprowadzić nas na przełęcz Bystra Ławka (sedlo Bystrá lávka) (2300 m). Przejście od (od Capiego Stawu) zajmuje około godziny.

Z przełęczy widać doskonale Krywań oraz Zachodnie Tatry – wiodą z niej również nieoznakowane ścieżki na dwa niezwykle dogodne punkty obserwacyjne – Furkot (Furkotsky Stit, 2404m npm) i dalej na Hruby Wierch (Hruby Vrch, 2428m npm). Po stronie zachodniej dobrze widać Krywań. Patrząc na wschód mamy widok na Mięguszowiecki Szczyt Wielki, Rysy, Wysoką, Gierlach czy Grań Baszt i Szatana. Dawniej szlak prowadził przez sąsiednią przełęcz, położony ok. 200 m na północ Bystry Przechód (2314 m). a nowy wariant poprowadzono przez Bystrą Ławkę (Bystrá lávka). Na wielu mapach zaznaczona jest jedna przełęcz Bystry Przechód, na innych podane są błędne wysokości.

Zejście z przełęczy w stronę Doliny Furkotnej (Furkotská dolina) odbywa się przy pomocy łańcucha. Następnie po kamiennej, czasem się trochę obsypującej ścieżce. Dalej trawersując południowy stok Furkotu kierujemy się w stronę Wielkiego Stawu Furkotnego Wyżniego (Vyšné Wahlenbergovo pleso 2157m npm), dalej mijamy Niżni Furkotny Staw (Nizne Wahlenbergovo Pleso, 2053m npm) i po godzinie dochodzimy do Rozstaju szlaków pod Soliskiem (Razcestie pod Soliskom, 1710m npm). Stąd mamy dwa alternatywne szlaki powrotu do Szczyrbskiego Jeziora. Żółtym szlakiem do Szczyrbskiego Jeziora – 1.15 h. Niebieskim szlakiem 1.15 h do Schroniska na Solisku (Chata pod Soliskom, 1830m npm) 0.15 h. Ze schroniska można udać się na Skrajne Solisko Czas przejścia: 1 h, ↓ 30 min. Turystyka górskaZe schroniska do Szczyrbskiego Jeziora wiedzie szlak niebieski, można też zjechać kolejką krzesełkową. Wycieczka na Bystrą Ławkę, zajmuje około 6 godzin.

Powrótbezdroża
Biżuteria eksluzywna