Turystyka górskaOpis szlaków górskich

 
  W drodze na Rysy. Odcinek z łancuchami. Szczyt Rysy w Tatrach Wysokich. 2499 m. i 2503 m n.p.m. W drodze na Giewont. Widok na Kopę Kondracką i Małołączniak Giewont – masyw górski w Tatrach Zachodnich o wysokości 1895 m n.p.m. Na szlaku na Świnicę. Widok na Dolinę Pięciu Stawów Polskich. Świnica – zwornikowy szczyt w Tatrach Wysokich 2301 m n.p.m. Szlak na Kozi Wierch. Widok na Czarny Staw Gąsienicowy. Kozi Wierch (2291 m n.p.m.) widok ze szczytu Wielki Staw Polski. Wzdłuż grani poprowadzono szlak turystyczny zwany Orlą Percią. Zadni Granat (2240 m n.p.m.) widok ze szczytu. Najwyższy z trzech wierzchołków masywu Granatów w bocznym łańcuchu Tatr Wysokich, położony na trasie Orlej Perci. Skrajny Granat (2225 m n.p.m.) Widok na Dilinę Pięciu stawów. Najniższy z trzech wierzchołków masywu Granatów, położony na trasie Orlej Perci. Na szlaku na Kościelec. Widok na Orlą Perć i Granaty Szlak Na Kościelec. Widok na Zieloną Dolinę Gąsienicową i Kasprowy wierch. Widok z Kościelca na Kozią Dolinkę, Kozi Wierch, Czarne Ściany, Granaty. Orla Perć. Szlak na Bystrą Ławkę. Wodospad Skok Bystra Ławka na wysokości ok. 2300 m n.p.m. Kasprowy Wierch (1987 m n.p.m.) widok na Świnicę, Kościelec, Granaty Kasprowy Wierch obserwatorium meteorologiczne Ciemniak (2096 m n.p.m.) widok na Krywań, Wielką Kopę Kondracką, Wysoką, Rysy, Gerlach Krzesanica (2122 m.n.p.m) – widok z Mułowej Przełęczy Małołączniak (2096 m.n.p.m) widok na Świnicę, Przłęcz Liliowe, Stroleśną Kopa Kondracka (2005 m n.p.m.) widok na Kasprowy Wierch, Świnicę, Kozi Wierch, Granaty Błyszcz (2159 m n.p.m.) widok na Starobociański Wierch, Osobita, Bobrowiec Bystra (2248 m n.p.m.) widok na Kamieniste, Krywań, Rysy, Krzyżne Liptowskie Babia Góra - Diablak (1725 m n.p.m.) widok na Tatry Na szczycie Pilska (1557 m.n.p.m) Magurka - Borsucza (872 m.n.p.m) widok na pasmo Babiej Góry Widok z Obidzy Bacówka PTTK Nad Wierchomlą (895 m n.p.m.) Góra Parkowa (742 m.n.p.m) widok ze szczytu Widok z giewontu na Świnicę, Krywan, Krzyżne Liptowskie Leskowiec (922 m n.p.m.) widok ze szczytu Lachów Groń (także Buciorysz, 1045 m.n.p.m) widok na Babiej Góry z Cylem i Pasmo Policy
  • W drodze na Rysy. Odcinek z łancuchami.
  • Szczyt Rysy w Tatrach Wysokich. 2499 m. i 2503 m n.p.m.
  • W drodze na Giewont. Widok na Kopę Kondracką i Małołączniak
  • Giewont – masyw górski w Tatrach Zachodnich o wysokości 1895 m n.p.m.
  • Na szlaku na Świnicę. Widok na Dolinę Pięciu Stawów Polskich.
  • Świnica – zwornikowy szczyt w Tatrach Wysokich 2301 m n.p.m.
  • Szlak na Kozi Wierch. Widok na Czarny Staw Gąsienicowy.
  • Kozi Wierch (2291 m n.p.m.) widok ze szczytu Wielki Staw Polski. Wzdłuż grani poprowadzono szlak turystyczny zwany Orlą Percią.
  • Zadni Granat (2240 m n.p.m.) widok ze szczytu. Najwyższy z trzech wierzchołków masywu Granatów w bocznym łańcuchu Tatr Wysokich, położony na trasie Orlej Perci.
  • Skrajny Granat (2225 m n.p.m.) Widok na Dilinę Pięciu stawów. Najniższy z trzech wierzchołków masywu Granatów, położony na trasie Orlej Perci.
  • Na szlaku na Kościelec. Widok na Orlą Perć i Granaty
  • Szlak Na Kościelec. Widok na Zieloną Dolinę Gąsienicową i Kasprowy wierch.
  • Widok z Kościelca na Kozią Dolinkę, Kozi Wierch, Czarne Ściany, Granaty. Orla Perć.
  • Szlak na Bystrą Ławkę. Wodospad Skok
  • Bystra Ławka na wysokości ok. 2300 m n.p.m.
  • Kasprowy Wierch (1987 m n.p.m.) widok na Świnicę, Kościelec, Granaty
  • Kasprowy Wierch obserwatorium meteorologiczne
  • Ciemniak (2096 m n.p.m.) widok na Krywań, Wielką Kopę Kondracką, Wysoką, Rysy, Gerlach
  • Krzesanica (2122 m.n.p.m) – widok z Mułowej Przełęczy
  • Małołączniak (2096 m.n.p.m) widok na Świnicę, Przłęcz Liliowe, Stroleśną
  • Kopa Kondracka (2005 m n.p.m.) widok na Kasprowy Wierch, Świnicę, Kozi Wierch, Granaty
  • Błyszcz (2159 m n.p.m.) widok na Starobociański Wierch, Osobita, Bobrowiec
  • Bystra (2248 m n.p.m.) widok na Kamieniste, Krywań, Rysy, Krzyżne Liptowskie
  • Babia Góra - Diablak (1725 m n.p.m.) widok na Tatry
  • Na szczycie Pilska (1557 m.n.p.m)
  • Magurka - Borsucza (872 m.n.p.m) widok na pasmo Babiej Góry
  • Widok z Obidzy
  • Bacówka PTTK Nad Wierchomlą (895 m n.p.m.)
  • Góra Parkowa (742 m.n.p.m) widok ze szczytu
  • Widok z giewontu na Świnicę, Krywan, Krzyżne Liptowskie
  • Leskowiec (922 m n.p.m.) widok ze szczytu
  • Lachów Groń (także Buciorysz, 1045 m.n.p.m) widok na Babiej Góry z Cylem i Pasmo Policy

Dolina Pięciu Stawów Polskich

Opis szlaku Dolina Pięciu Stawów


image 1

css template– Szlak zielony – Doliną Roztoki nad Wielki Staw od schroniska Roztoka i szosy z Palenicy Białczańskiej . Czas przejścia: 2:30 h,

css template– czarny szlak, będący alternatywnym dojściem do schroniska nad Przednim Stawem. Czas przejścia od rozstaju ze szlakiem zielonym: 40 min, h,


Naszą wędrówkę do Doliny Pięciu Stawów zaczynamy na polanie Palenica Białczańska, na polanę można dojechać autobusami PKS, jak i prywatnymi busami. Z polany wyruszamy asfaltową drogą prowadzącą do Morskiego Oka, po około pół godzinie docieramy do Wodogrzmotów Mickiewicza. Zielony szlak Doliną Roztoki do Wielkiego Stawu w Dolinie Pięciu Stawów Polskich rozpoczyna się tuż za kamiennym mostem nad Pośrednim Wodogrzmotem.

Szlak prowadzi wąskim wąwozem między grzbietem Roztockiej Czuby i Wołoszyna przez kilka minut po kamiennych stopniach stromo pod górę po czym obniża się i przecina potok Roztoka. Od tej chwili idzie się piękną Doliną Roztoki, gdzie cały czas towarzyszy potok. Po niespełna godzinnej wędrówce Doliną Roztoki dochodzimy do polanki z niewielkim szałasem, zwana Nową Roztoką.

Zaraz za polaną przekraczamy dwa mostki, a droga wznosząc się coraz stromiej wyprowadza nas z lasu. Z lewej strony pojawia się czarny szlak łącznikowy prowadzący do schroniska nad Przednim Stawem, omijający jednak Wielką Siklawę. Czas jego przejścia: 40 minut.Czarno znakowana ścieżka, którą odbijamy w lewo od zielonego szlaku, jest dużo bardziej stroma od poprzedzającego ją odcinka w Dolinie Roztoki.

Odsłaniają się widoki - pięknie widać Buczynową Dolinkę i górujące nad nią szczyty od Koziego Wierchu przez Granaty po Buczynowe Turnie, które po prawej stronie przechodzą w podłużną grań Wołoszyna. Z progu Buczynowej Dolinki w stronę Roztoki wypływa wodospad Buczynowej Siklawy, który widać ze szlaku bardzo dobrze. Licznymi zakosami wspinamy się po zboczu Niżniej Kopy (1711 m n.p.m.).

Ostatni odcinek, po pokonaniu zakosów, prowadzi prawie zupełnie płasko w poprzek zbocza Niżniej Kopy, doprowadzając do schroniska nad Przednim Stawem Polskim (1671 m n.p.m.). Prawie całą Dolinę Pięciu Stawów można przejść wzdłuż łatwą, niebiesko znakowaną ścieżką (na ostatnim odcinku wiodącą na Zawrat). Jeżeli nie planujemy wycieczki wysokogórskim szlakiem, warto poświęcić więcej czasu na zwiedzenie samej doliny.

Zadni Staw Polski leży na wysokości 1890 m pod progiem Dolinki pod Kołem, poniżej Zawratu. Powierzchnia stawu 6,46 ha, głębokość 31,6 m. Jest najwyżej położonym dużym zbiornikiem wśród polskich tatrzańskich stawów. Wyżej od niego (o 180 m) leży zamarzający Zadni Mnichowy Stawek w kotle pod Cubryną o maleńkiej powierzchni 0,04 ha.

Poniżej Zadniego Stawu na poziomie 1867 m leży Wole Oko (powierzchnia 0,1 ha), połączone i całkowicie uzależnione od poziomu wody swojego większego brata. W niewielkiej odległości od stawu prowadzi niebieski szlak 15. na Zawrat.

Czarny Staw Polski leży na wysokości 1722 m pod murem Kotelnicy, którą biegnie główna grań Tatr. Jego powierzchnia wynosi 12,65 ha, głębokość 50,4 m. Utworzona morena czołowa oddziela Czarny Staw od niżej położonego Wielkiego Stawu. Pomiędzy nimi przez morenę przebiega żółty szlak 8. z Morskiego Oka przez Szpiglasową Przełęcz.

Wielki Staw Polski leży na wysokości 1665 m. Długość stawu wynosi prawie 1 kilometr, powierzchnia zaś ok. 34 ha i jest porównywalna z Morskim Okiem. Tym samym oba jeziora zajmują pierwsze miejsce wśród tatrzańskich stawów. Wielki Staw jest najgłębszym stawem w Tatrach. Powyżej północnego brzegu Wielkiego Stawu prowadzi niebieski szlak 15. na Zawrat, od którego oddzielają się kolejno: zielony szlak 11. do Wodogrzmotów; żółty szlak 12. na Krzyżne; czarny szlak 13. na Kozi Wierch; żółty szlak 14. przez Kozią Przełęcz do Zmarzłego Stawu Gąsienicowego.

Mały Staw Polski leży na wysokości 1668 m. Powierzchnia 0,18 ha przy głębokości 2,1 m. Przy wysokim poziomie wody w Wielkim Stawie istnieje możliwość zlania się obu stawów w jeden zbiornik z opcją włączenia się w to dzieło Przedniego Stawu leżącego tylko o 1 m powyżej.

Turystyka górska

Przedni Staw Polski leży na wysokości 1669 m. Powierzchnia 7,72 ha. Głębokość 34,6 m. Jest to pierwszy staw tej doliny, który oglądamy idąc niebieskim szlakiem 10. z Morskiego Oka przez Świstówkę. Nad Przednim Stawem zbudowano schronisko będące jedynym obiektem turystycznym w Dolinie Pięciu Stawów Polskich.

Dojście z Palenicy Białczańskiej zajmuje około 2.30 godziny.

Powrót  W okolicach Doliny Pięciu Stawów Polskich znajduje się gęsta sieć szlaków turystycznych:

  css template– zielony Doliną Roztoki nad Wielki Staw od schroniska Roztoka i szosy z Palenicy Białczańskiej do Morskiego Oka.

 • Czas przejścia od schroniska w Roztoce do Wielkiego Stawu: 2:20 h, ↓ 1:50 h
 • Czas przejścia od Wodogrzmotów Mickiewicza przy szosie do Morskiego Oka do Wielkiego Stawu: 2:05

  h, ↓ 1:40 h

 • css template– czarny szlak, będący alternatywnym dojściem do schroniska nad Przednim Stawem. Czas przejścia od rozstaju ze szlakiem zielonym: 40 min, ↓ 30 min

  css template– niebieski od Morskiego Oka przez Świstówkę Roztocką obok schroniska nad Przednim Stawem i dalej na przełęcz Zawrat.

 • Czas przejścia od Morskiego Oka do schroniska nad Przednim Stawem: 2 h, z powrotem 1:40 h
 • Czas przejścia od schroniska na Zawrat: 1:40 h, ↓ 1:30 h
 • css template– żółty od Morskiego Oka przez Szpiglasową Przełęcz do Doliny Pięciu Stawów, a stąd dalej na Kozią Przełęcz.

 • Czas przejścia znad Morskiego Oka przez przełęcz do Doliny Pięciu Stawów: 3:25 h, z powrotem 3:10 h.

  Od przełęczy 1:10 h, ↑ 1:30 h

 • Czas przejścia z Doliny Pięciu Stawów na Kozią Przełęcz: 1:20 h, ↓ 1 h
 • css template– czarny znad Wielkiego Stawu na Kozi Wierch. Czas przejścia: 1:30 h, ↓ 1 h

  css template– żółty znad Wielkiego Stawu na przełęcz Krzyżne. Czas przejścia: 1:50 h, ↓ 1:20 h

bezdroża
Biżuteria eksluzywna