Turystyka górskaOpis szlaków górskich

 
  W drodze na Rysy. Odcinek z łancuchami. Szczyt Rysy w Tatrach Wysokich. 2499 m. i 2503 m n.p.m. W drodze na Giewont. Widok na Kopę Kondracką i Małołączniak Giewont – masyw górski w Tatrach Zachodnich o wysokości 1895 m n.p.m. Na szlaku na Świnicę. Widok na Dolinę Pięciu Stawów Polskich. Świnica – zwornikowy szczyt w Tatrach Wysokich 2301 m n.p.m. Szlak na Kozi Wierch. Widok na Czarny Staw Gąsienicowy. Kozi Wierch (2291 m n.p.m.) widok ze szczytu Wielki Staw Polski. Wzdłuż grani poprowadzono szlak turystyczny zwany Orlą Percią. Zadni Granat (2240 m n.p.m.) widok ze szczytu. Najwyższy z trzech wierzchołków masywu Granatów w bocznym łańcuchu Tatr Wysokich, położony na trasie Orlej Perci. Skrajny Granat (2225 m n.p.m.) Widok na Dilinę Pięciu stawów. Najniższy z trzech wierzchołków masywu Granatów, położony na trasie Orlej Perci. Na szlaku na Kościelec. Widok na Orlą Perć i Granaty Szlak Na Kościelec. Widok na Zieloną Dolinę Gąsienicową i Kasprowy wierch. Widok z Kościelca na Kozią Dolinkę, Kozi Wierch, Czarne Ściany, Granaty. Orla Perć. Szlak na Bystrą Ławkę. Wodospad Skok Bystra Ławka na wysokości ok. 2300 m n.p.m. Kasprowy Wierch (1987 m n.p.m.) widok na Świnicę, Kościelec, Granaty Kasprowy Wierch obserwatorium meteorologiczne Ciemniak (2096 m n.p.m.) widok na Krywań, Wielką Kopę Kondracką, Wysoką, Rysy, Gerlach Krzesanica (2122 m.n.p.m) – widok z Mułowej Przełęczy Małołączniak (2096 m.n.p.m) widok na Świnicę, Przłęcz Liliowe, Stroleśną Kopa Kondracka (2005 m n.p.m.) widok na Kasprowy Wierch, Świnicę, Kozi Wierch, Granaty Błyszcz (2159 m n.p.m.) widok na Starobociański Wierch, Osobita, Bobrowiec Bystra (2248 m n.p.m.) widok na Kamieniste, Krywań, Rysy, Krzyżne Liptowskie Babia Góra - Diablak (1725 m n.p.m.) widok na Tatry Na szczycie Pilska (1557 m.n.p.m) Magurka - Borsucza (872 m.n.p.m) widok na pasmo Babiej Góry Widok z Obidzy Bacówka PTTK Nad Wierchomlą (895 m n.p.m.) Góra Parkowa (742 m.n.p.m) widok ze szczytu Widok z giewontu na Świnicę, Krywan, Krzyżne Liptowskie Leskowiec (922 m n.p.m.) widok ze szczytu Lachów Groń (także Buciorysz, 1045 m.n.p.m) widok na Babiej Góry z Cylem i Pasmo Policy
  • W drodze na Rysy. Odcinek z łancuchami.
  • Szczyt Rysy w Tatrach Wysokich. 2499 m. i 2503 m n.p.m.
  • W drodze na Giewont. Widok na Kopę Kondracką i Małołączniak
  • Giewont – masyw górski w Tatrach Zachodnich o wysokości 1895 m n.p.m.
  • Na szlaku na Świnicę. Widok na Dolinę Pięciu Stawów Polskich.
  • Świnica – zwornikowy szczyt w Tatrach Wysokich 2301 m n.p.m.
  • Szlak na Kozi Wierch. Widok na Czarny Staw Gąsienicowy.
  • Kozi Wierch (2291 m n.p.m.) widok ze szczytu Wielki Staw Polski. Wzdłuż grani poprowadzono szlak turystyczny zwany Orlą Percią.
  • Zadni Granat (2240 m n.p.m.) widok ze szczytu. Najwyższy z trzech wierzchołków masywu Granatów w bocznym łańcuchu Tatr Wysokich, położony na trasie Orlej Perci.
  • Skrajny Granat (2225 m n.p.m.) Widok na Dilinę Pięciu stawów. Najniższy z trzech wierzchołków masywu Granatów, położony na trasie Orlej Perci.
  • Na szlaku na Kościelec. Widok na Orlą Perć i Granaty
  • Szlak Na Kościelec. Widok na Zieloną Dolinę Gąsienicową i Kasprowy wierch.
  • Widok z Kościelca na Kozią Dolinkę, Kozi Wierch, Czarne Ściany, Granaty. Orla Perć.
  • Szlak na Bystrą Ławkę. Wodospad Skok
  • Bystra Ławka na wysokości ok. 2300 m n.p.m.
  • Kasprowy Wierch (1987 m n.p.m.) widok na Świnicę, Kościelec, Granaty
  • Kasprowy Wierch obserwatorium meteorologiczne
  • Ciemniak (2096 m n.p.m.) widok na Krywań, Wielką Kopę Kondracką, Wysoką, Rysy, Gerlach
  • Krzesanica (2122 m.n.p.m) – widok z Mułowej Przełęczy
  • Małołączniak (2096 m.n.p.m) widok na Świnicę, Przłęcz Liliowe, Stroleśną
  • Kopa Kondracka (2005 m n.p.m.) widok na Kasprowy Wierch, Świnicę, Kozi Wierch, Granaty
  • Błyszcz (2159 m n.p.m.) widok na Starobociański Wierch, Osobita, Bobrowiec
  • Bystra (2248 m n.p.m.) widok na Kamieniste, Krywań, Rysy, Krzyżne Liptowskie
  • Babia Góra - Diablak (1725 m n.p.m.) widok na Tatry
  • Na szczycie Pilska (1557 m.n.p.m)
  • Magurka - Borsucza (872 m.n.p.m) widok na pasmo Babiej Góry
  • Widok z Obidzy
  • Bacówka PTTK Nad Wierchomlą (895 m n.p.m.)
  • Góra Parkowa (742 m.n.p.m) widok ze szczytu
  • Widok z giewontu na Świnicę, Krywan, Krzyżne Liptowskie
  • Leskowiec (922 m n.p.m.) widok ze szczytu
  • Lachów Groń (także Buciorysz, 1045 m.n.p.m) widok na Babiej Góry z Cylem i Pasmo Policy

Opis szlaku na Jałowiec

Opis szlaku na Jałowiec


Kliknij aby zobaczyć pełny rozmiar i galerię.

szlak czerwonyszlak czerwony– szlak czerwony i żółty - Sucha Beskidzka - zbocze Magurki - Przysłop - Kiczora - Przeł. Kolędówki - Opaczne - Jałowiec; Czas wejścia; (↑ 4.00 h) – Jałowiec – Stryszawa Roztoki. Czas zejścia; (↓ 0.45 h)

Początek szlaku na dworcu PKP w Suchej Beskidzkiej. Szlak czerwony, ze stacji kolejowej skręcamy w prawo drogą do Lachowic, ale zaraz po kilkudziesięciu metrach skręcamy w lewo w uliczkę między blokami nowych domów i podchodzimy na południe na gołe zbocze, ku wpadającej w oczy kępie modrzewi. Osiągnąwszy ją podchodzimy dalej rzadkim lasem i mijamy osiedle Kubasiaki. Przy nim skręcamy w lewo i natrafiamy na drogę leśną, którą poziomo przez las dochodzimy do byłej leśniczówki Grzechynia (po prawej stronie). Minąwszy ją jeszcze dalej drogą leśną aż do skraju lasu, skąd otwiera się rozległy widok na południe na Pasmo Babiogórskie ponad doliną Skawicy oraz nad niedaleką stożkowatą Kiczorę na południowym zachodzie.

Aby dojść na szczyt Magurki , należy zejść w prawo i zboczem podejść obok osiedla Magury do grzbietu i widocznej tabliczki z nazwą i wysokością szczytu. Można również zboczyć ze szlaku wcześniej, między osiedlem Kubasiaki a leśniczówką i od razu iść na zachód wprost na szczyt. Szlak czerwony przechodzi łagodnie zboczem Magurki do pierwszych zabudowań Przysłopu. Przełęcz Przysłop – położona na wysokości 661 m w Paśmie Jałowieckim, Przysłop znajduje się pomiędzy szczytami Kiczory (905 m n.p.m.) i Magurki (872 m n.p.m.). Przez przełęcz przebiega droga ze Stryszawy Górnej do Zawoi Dolnej; znajduje się tu także przystanek autobusowy.

Szlak żółty zaczyna się w obniżeniu grzbietu Przysłop u podnóża Kiczory (1.45-2 h). Z Przysłopu i osiedla Magury u stóp stromego spiętrzenia grzbietu Kiczory (szlak czerwony zbacza tu w lewo) podchodzimy na południowy zachód stromym, na początku bezleśnym zboczem . Pokonawszy uciążliwe podejście około 240 m różnicy wzniesienia, osiągamy szczyt Kiczory. Kiczora lub Kiczera (905 m n.p.m.) – szczyt Pasma Jałowieckiego, ze szczytu rozciąga się piękna panorama Beskidu Makowskiego w kierunku przełęczy Przysłop oraz całego Pasma Polic i Babiej Góry.

Z Kiczory w dalszym ciągu za kierunkiem grzbietu przez niewielki garby, przy ścianie lasu z prawej północnej strony, natomiast z otwierającymi się widokami na południe na pasmo Babiej Góry. Po lewej stronie widać wysoko podchodzące osiedla. Tuż pod grzbietem urocze osiedle Kolędówki i Przełęcz Kolędówki – położona na wysokości 809 m w Paśmie Jałowieckim, pomiędzy szczytami Kolędówka (884 m n.p.m.) i Solnisko (883 m n.p.m.).

W dalszym ciągu grzbietem, poprzez garby grzbietowe, ku obniżeniu przełęcz Opaczne. Przełęcz Opaczne (879 m) – w Paśmie Jałowieckim, znajduje się pomiędzy szczytami Jałowca (1111 m n.p.m.) i Kolędówki (884 m n.p.m.). Na południowy zachód od przełęczy, na wysokości 850 m n.p.m., znajduje się prywatne schronisko turystyczne "Opaczne". Następnie stromo w górę grzbietem na południowy-zachód na szczyt (2 h). Jałowiec – najwyższy szczyt Pasma Jałowieckiego (1111 m n.p.m.), Na szczycie znajduje się drewniany krzyż, upamiętniający pobyt papieża Jana Pawła II, postawiony przez mieszkańców Stryszawy w 2000 r.

Jałowiec najwyższy szczyt pasma, znany jest z przepięknego widoku spod szczytu i z Hali Trzebuńskiej na jego pd. skłonie. Imponująco przedstawia się stąd w całej okazałości Babia Góra i jego oba grzbiety, zach. do Przełęczy Jałowieckiej i wsch. do Krowiarek, w lewo od niej nieco w skrócie Pasmo Polic. Wprost przed nami na pd. Mędralowa, a na pd. zach. grupa Pilska, Lipowskiej i Romanki nad bliskimi Czerniawą Suchą i Lachów Groniem. Na zach. w dali Beskid Śląski z Baranią Górą, Skrzycznem i Klimczokiem, a w prawo ku pn. zach. widać zach część Beskidu Małego. Na pn - Las zasłania widok na wsch. część Beskidu Małego. Na szczycie znajduje się również duża fotografia panoramy widocznej z Jałowca z opisanymi wszystkimi szczytami.

Zejście szlakiem niebieskim potem żółtym (0.45 h) do Stryszawy Roztoki, na szlaku tym znajduje się ścieżka przyrodnicza im. Kard. Stefana Wyszyńskiego, składa się na nią 10 tablic pokazujące walory przyrodnicze pasma Jałowieckiego. Rozpoczyna się ona w Stryszawie Roztoki, skąd prowadzi na szczyt Jałowca, dalej na przełęcz Kolędówki i schodzi przez Siwcówkę. • Na szczyt prowadzą szlaki:

 • szlak niebieski– niebieski z Lachowic.(ok. 3:00 h)

  szlak czerwonyszlak niebieski – zielony – zaczyna się na stacji kolejowej w Hucisku, następnie biegnie na południe przez zabudowania Huciska, Koszarawy, aż łączy się ze szlakiem niebieskim biegnącym ze Stryszawy. (2.30 h)

  szlak czerwony– żółty z Koszarawy do węzła szlaków przed przełęczą Przysłop nad Zawoją. (2:30 h)


bezdroża
Biżuteria eksluzywna