Turystyka górskaOpis szlaków górskich

 
  • W drodze na Rysy. Odcinek z łancuchami.
  • Szczyt Rysy w Tatrach Wysokich. 2499 m. i 2503 m n.p.m.
  • W drodze na Giewont. Widok na Kopę Kondracką i Małołączniak
  • Giewont – masyw górski w Tatrach Zachodnich o wysokości 1895 m n.p.m.
  • Na szlaku na Świnicę. Widok na Dolinę Pięciu Stawów Polskich.
  • Świnica – zwornikowy szczyt w Tatrach Wysokich 2301 m n.p.m.
  • Szlak na Kozi Wierch. Widok na Czarny Staw Gąsienicowy.
  • Kozi Wierch (2291 m n.p.m.) widok ze szczytu Wielki Staw Polski. Wzdłuż grani poprowadzono szlak turystyczny zwany Orlą Percią.
  • Zadni Granat (2240 m n.p.m.) widok ze szczytu. Najwyższy z trzech wierzchołków masywu Granatów w bocznym łańcuchu Tatr Wysokich, położony na trasie Orlej Perci.
  • Skrajny Granat (2225 m n.p.m.) Widok na Dilinę Pięciu stawów. Najniższy z trzech wierzchołków masywu Granatów, położony na trasie Orlej Perci.
  • Na szlaku na Kościelec. Widok na Orlą Perć i Granaty
  • Szlak Na Kościelec. Widok na Zieloną Dolinę Gąsienicową i Kasprowy wierch.
  • Widok z Kościelca na Kozią Dolinkę, Kozi Wierch, Czarne Ściany, Granaty. Orla Perć.
  • Szlak na Bystrą Ławkę. Wodospad Skok
  • Bystra Ławka na wysokości ok. 2300 m n.p.m.
  • Kasprowy Wierch (1987 m n.p.m.) widok na Świnicę, Kościelec, Granaty
  • Kasprowy Wierch obserwatorium meteorologiczne
  • Ciemniak (2096 m n.p.m.) widok na Krywań, Wielką Kopę Kondracką, Wysoką, Rysy, Gerlach
  • Krzesanica (2122 m.n.p.m) – widok z Mułowej Przełęczy
  • Małołączniak (2096 m.n.p.m) widok na Świnicę, Przłęcz Liliowe, Stroleśną
  • Kopa Kondracka (2005 m n.p.m.) widok na Kasprowy Wierch, Świnicę, Kozi Wierch, Granaty
  • Błyszcz (2159 m n.p.m.) widok na Starobociański Wierch, Osobita, Bobrowiec
  • Bystra (2248 m n.p.m.) widok na Kamieniste, Krywań, Rysy, Krzyżne Liptowskie
  • Babia Góra - Diablak (1725 m n.p.m.) widok na Tatry
  • Na szczycie Pilska (1557 m.n.p.m)
  • Magurka - Borsucza (872 m.n.p.m) widok na pasmo Babiej Góry
  • Widok z Obidzy
  • Bacówka PTTK Nad Wierchomlą (895 m n.p.m.)
  • Góra Parkowa (742 m.n.p.m) widok ze szczytu
  • Widok z giewontu na Świnicę, Krywan, Krzyżne Liptowskie
  • Leskowiec (922 m n.p.m.) widok ze szczytu
  • Lachów Groń (także Buciorysz, 1045 m.n.p.m) widok na Babiej Góry z Cylem i Pasmo Policy

Opis szlaku Orla Perć

Opis szlaku na Orlą Perć


image 1

szlak niebieski – szlak niebieski z Kuźnic przez Boczań, Skupniów Upłaz i Przełęcz między Kopami do Murowańca, stąd dalej nad Czarny Staw Gąsienicowy i na Zawrat.

Czas przejścia z Kuźnic do Murowańca: 2 h, ↓ 1:35 h
Czas przejścia z Murowańca na Zawrat: 2:20 h, ↓ 1:50 h

szlak czerwony – szlak czerwony Zawrat - Mały Kozi Wierch - Żydowski Żleb - Zmarzłe Czuby - Zmarzła Przełęcz - Zamarła Turnia - Kozia Przełęcz - Kozie Czuby - Wyżnia Kozia Przełęcz - Kozi Wierch - Przełączka nad Buczynową Dolinką - Żleb Kulczyńskiego - Czarne Ściany - Zadni Granat - Pośrednia Sieczkowa Przełączka - Pośredni Granat - Skrajna Sieczkowa Przełączka - Skrajny Granat - Granacka Przełęcz - Wielka Orla Turniczka - Orla Przełączka Niżnia - Orla Baszta - Pościel Jasińskiego - Buczynowe Czuby - Przełęcz Nowickiego - Wielka Buczynowa Turnia - Mała Buczynowa Turnia - Ptak - Kopa pod Krzyżnem - Przełęcz Krzyżne: Czas przejścia około: 8:00 - 12:00 h,


Naszą wyprawę rozpoczynamy z Kuźnic szlak niebieski przez Boczań, Skupniów Upłaz i Przełęcz między Kopami do Murowańca, stąd dalej nad Czarny Staw Gąsienicowy i na Zawrat (szczegółowy opis tej trasy na stronie Świnica).

Z Zawratu (2159 m n.p.m) wyruszamy granią szlakiem czerwonym, w kierunku wschodnim w stronę Małego Koziego Wierchu (2228 m n.p.m). Szlak prowadzi dość stromo w górę, pokonujemy dwa spiętrzenia w tym jedno przy pomocy łańcuchów i po około 0:20 h docieramy do szczytu. Ze szczytu mamy piękny widok na Dolinę Pięciu Stawów Polskich i Dolinę Gąsienicową oraz między innymi szczyty słowackich Tatr Wysokich.

Z Małego Koziego Wierchu schodzimy wśród stromych skał do Zmarzłej Przełączki Wyżniej (2201 m n.p.m.). Zejście to jest dość trudne i ubezpieczone łańcuchami, opuszczamy się w dół żlebem szlak przechodzi na północną stronę grani. W dole Żydowski Żleb. Po kilkudziesięciu metrach schodzenia żlebem szlak skręca w prawo trawersując poniżej skalistych grzęd Zmarzłych Czub. Po kilku minutach wchodzimy na grań po skalnych płytach z pomocą łańcuchów schodzimy na Zmarzłą Przełęcz (2126 m.n.p.m.). We wschodnim siodle przełęczy stoi skała w kształcie maczugi, nazywana przez turystów "chłopkiem". Dobrze widać stąd południową, ścianę Zamarłej Turni (2179 m.n.p.m.).

Trasa dalej prowadzi po skalnych płytach, rozpoczynając trawers Zamarłej Turni, dolnym tarasem nad dnem Koziej Dolinki. Następnie szlak prowadzi w kierunku kolejnego skalnego tarasu, który doprowadzi nas do Koziej Przełęczy (2137 m.n.p.m.). Na Kozią Przełęcz schodzimy po dwunastometrowej drabince, nie ma tu wiele miejsca ale w słoneczne dni można tu znaleźć przyjemny chłód i cień. Przechodzi tędy żółty szlak, łączący Kozią Dolinkę z Pustą Dolinką.

Z przełęczy ruszamy dalej i zaraz napotykamy na przejście po wąskiej półce skalnej, ubezpieczone łańcuchem. Następnie schodzimy po łańcuchach w dół do rozwidlenia szlaków, żółty szlak prowadzi dół do Doliny Pięciu Stawów, czerwony szlak za którego znakami kierujemy się na Czerwone Czuby i dalej na Kozi Wierch.

Odcinek ten jest dość trudny wspinamy się prawie pionowo po łańcuchach i klamrach po pionowej ścianie, ale szlak jest dobrze zabezpieczony. Po około godzinie docieramy do pierwszego z trzech szczytów Kozich Czub (najwyższy 2263 m n.p.m.). Szlak prowadzi widokową granią z dużą ilością łańcuchów i klamer. Rozpościera się stąd piękny widok na Dolinę Pięciu Stawów i Tatry oraz na Dolinę Gąsienicową.

Teraz czeka nas kolejny odcinek czyli zejście do Koziej Przełęczy Wyżniej (2240 m n.p.m.), jest to jeden z najtrudniejszych fragmentów Orlej Perci, oczywiście zejście jest dobrze zabezpieczone przez zamontowane łańcuchy i klamry, ale trudność może spowodować znalezienie odpowiedniego miejsca na postawienie stopy. Dobrze widać stad szczyt Koziego Wierchu i "rynnę" którą prowadzi szlak na szczyt.

Wejście na sam Szczyt Koziego Wierchu 2291 m n.p.m. który jest najwyższym na trasie Orlej Perci i najwyższą górą znajdującą się w całości na terenie Polski, nie powinno na sprawić dużej trudności, również wejście to jest dobrze ubezpieczone przez łańcuchy. Jest to jedno z najpiękniejszych miejsc widokowych, świadczy o tym też dość duża liczba turystów których jest zawsze sporo na szczycie. Prowadzi stąd czarny szlak do Doliny Pięciu Stawów Polskich.

Dalej szlak prowadzi początkowo ze szlakiem czarnym południowym zboczem Koziego Wierchu, trasa nie jest trudna jednak należy uważać aby nie zgubić szlaku. Po około 0:45 h dochodzimy do Buczynowej Strażnicy (2242 m n.p.m.), schodząc dalej do wąskiej Przełączki nad Buczynową Dolinką (2225 m n.p.m.). Tu szlak prowadzi dość stromo w dól Żlebem Kulczyńskiego, należy uważać na obsuwające się kamienie. Mniej więcej w połowie do chodzimy do miejsca gdzie ma początek szlaku czarnego który prowadzi w dół do Koziej Dolinki, my skręcamy w prawo i zaczynamy wejście około 20 metrowym kominem który doprowadza nas do szczerbinki pod Czarnym Mniszkiem. Komin jest tak ukształtowany i zabezpieczony łańcuchami i klamrami że wejście nim jest dość łatwe i bezpieczne.

Teraz szlak prowadzi na północ w kierunku Zadniego Granatu (2240 m n.p.m.), po drodze dochodzi tu zielony szlak z Koziej Dolinki. Następnie udajemy się na Pośredni Granat (2234 m n.p.m.), idąc wąską ścieżką w dół, od strony Buczynowej Dolinki niewielkie ekspozycje, dalej podchodzimy na Pośrednią Sieczkową Przełączkę (2218 m n.p.m.). Następnie szlak prowadzi granią na szczyt Pośredniego Granata (2234 m n.p.m.), skąd rozpościera się piękny widok na Tatry i okolicę.

Tutaj trudności nieco wzrastają, podczas zejścia granią po skałach i obsuwających się kamieniach do Skrajnej Sieczkowej Przełączki (2197 m n.p.m.). i przekroczyć szczelinę skalną która ma kilkadziesiąt centymetrów, położoną poprzecznie do szlaku nad którą dla ułatwienia jest rozciągnięty łańcuch. Ze Skrajnej Sieczkowej Przełączki opada Żleb Drège'a, do Doliny Gąsienicowej w którym doszło do wielu wypadków śmiertelnych. Dalsza część szlaku na szczyt Skrajnego Granata (2225 m n.p.m.), prowadzi skalną ścieżką bez większych trudności.

Ze szczytu rozpościera się znakomity widok na trzy doliny: Gąsienicową Pańszczycy i Pięciu Stawów,oraz na znajdującą się poniżej Buczynową Dolinkę. Dobrze widać stąd niemal całą Orlą Perć od Zawratu przez Kozi Wierch po Krzyżne.

Po krótkim odpoczynku rozpoczynamy kolejny etap trasy Orlej Perci, Skrajny Granat - Krzyżne, czas około 2:15h. Nie ma możliwości wcześniejszego zejścia ze szlaku, kierujemy się w dół po skalistym, zboczu do Buczynowej Dolinki. Szlak przechodzi na stronę północną grani, przy pomocy łańcuchów schodzimy stromym żlebem na Granacką Przełęcz (2145 m n.p.m.), która jest między Skrajnym Granatem a Wielką Orlą Turniczką w zachodniej grani Orlej Baszty. Znacznym utrudnieniem jest występowanie obsuwających się kamienie, które występuje na całej trasie Orlej Perci ale na odcinku ze Skrajnego Granatu na Krzyżne jest wyjątkowo uciążliwe.

Teraz szlak prowadzi nas długim skalnym trawersem Orlich Turniczek, odcinek ten pokonujemy przy pomocy łańcuchów i drabinki, wychodzimy na Orlą Przełączkę Niżnią poniżej Orlej Baszty (2177 m n.p.m). Po krótki łatwym odcinku szlaku, schodzimy ubezpieczonym łańcuchami kominem na przełęcz o nazwie Pościel Jasińskiego (2126 m n.p.m.). Z przełęczy trawersując zbocze Buczynowych Czub, najpierw w dół po sypkich skałach, potem podchodzimy dość ostro w górę po skalnych płytach, jest to jeden z najtrudniejszych odcinków który pokonujemy również przy pomocy łańcuchów.

Teraz już łatwiejszy odcinek, najpierw szlak prowadzi w dół przez Przełęcz Nowickiego (2105m n.p.m) pod Wielką Buczynową Turnią (2184 m n.p.m), omijając ją od południowej strony, dochodzimy na Budzową Przełączkę, oddzielającą Budzową Igłę od masywu Wielkiej Buczynowej Turni. Następnie w poprzek południowego zbocza Wielkiej Buczynowej Turni, i znowu podchodzimy w górę i po pokonaniu kilku przełączek w żeberkach opadających z Wielkiej Buczynowej Turni, schodzimy do żlebu spadającego z Buczynowej Przełęczy, schodzimy z pomocą łańcuchów. Następnie pniemy się po skałach żlebem w górę, teraz szlak skręca w prawo i wychodzimy przez skalne wrota ze żlebu na grań i szczyt Małej Buczynowej Turni (2172 m n.p.m). podejście jest również ubezpieczone łańcuchami, które są ostatnimi na szlaku Orlej Perci.

Teraz szlak biegnie trawersem granią pod szczytem Małej Buczynowej Turni, następnie schodzi na stronę południową w dół idąc poniżej Ptaka (2131 m n.p.m.) i Kopy nad Krzyżnem (ok. 2135 m n.p.m.) i po krótkim czasie wychodzimy na przełęcz Krzyżne (2112 m n.p.m.), która jest końcowym punktem Orlej Perci. Dawniej szlak prowadził wzdłuż grani Wołoszynów przez: Wielki Wołoszyn, Pośredni Wołoszyn, Skrajny Wołoszyn, Karbik, aż do Polany Pod Wołoszynem. Ze względu na ochronę przyrody jest zamknięta dla ruchu turystycznego (cały teren Wołoszyna stanowi rezerwat ścisły), nie przewiduje się jej otwarcia.

Powrót  W rejon Orlej Perci prowadzi wiele popularnych szlaków dojściowych, część z nich jest też często samodzielnym celem wycieczek. Orla Perć jest osiągalna od strony:

 • Kasprowego Wierchu i Świnicy
 • szlak – szlakiem czerwonym wzdłuż grani – trasa trudna, eksponowana, z ułatwieniami w postaci łańcuchów i klamer, 3 h;

 • Doliny Gąsienicowej ze schroniska "Murowaniec"
 • szlak – szlakiem niebieskim na Zawrat – trasa trudna, eksponowana, ubezpieczana łańcuchami, 2:30 h;

  szlak– szlakiem żółtym na Kozią Przełęcz – trasa trudna, ubezpieczana łańcuchami, 2:30 h;

  szlak– szlakiem czarnym, prowadzącym przez Rysę Zaruskiego i Żleb Kulczyńskiego – trasa trudna, ubezpieczana łańcuchami, 3 h;

  szlak– szlakiem zielonym wyprowadzającym między Zadnią Sieczkową Przełączkę a Zadni Granat – trasa średnio trudna, 3 h;

  szlak– szlakiem żółtym tuż pod wierzchołek Skrajnego Granata – trasa średnio trudna, 2:45 h;

  szlak– szlakiem żółtym przez Dolinę Pańszczycę na Krzyżne – trasa o niewielkich trudnościach technicznych, ale dość żmudna i długa, 3:30 h.

 • Doliny Pięciu Stawów Polskich ze schroniska
 • szlak – szlakiem niebieskim na Zawrat – trasa o niewielkich trudnościach technicznych, 2 h;

  szlak– szlakiem żółtym na Kozią Przełęcz – trasa trudna, eksponowana, z łańcuchami i klamrami, 2 h;

  szlak– szlakiem czarnym na Kozi Wierch – trasa średnio trudna, żmudna, 2:15 h;

  szlak– szlakiem żółtym na Krzyżne – trasa o niewielkich trudnościach technicznych, trochę żmudna, 2:30 h.

  Najlepszymi punktami wypadowymi na Orlą Perć są schronisko Murowaniec na Hali Gąsienicowej i schronisko w Dolinie Pięciu Stawów Polskich.

  Przejście Orlą Percią można podzielić np. na dwie części:

 • Od Zawratu po Granaty (na tym odcinku znajdują się szczyty: Mały Kozi Wierch, Zmarzłe Czuby, Zamarła Turnia, Kozie Czuby, Kozi Wierch, Buczynowa Strażnica, Czarne Ściany). Od lipca 2007 r. ruch turystyczny na odcinku Zawrat – Kozi Wierch odbywa się wyłącznie w kierunku wschodnim od Zawratu do Koziego Wierchu; czas przejścia: 4 – 4:30 h.
 • Od Granatów na Krzyżne (szczyty: Wielka Orla Turniczka, Orla Baszta, Buczynowe Czuby, Buczynowa Turniczka, Mała Buczynowa Turnia, Ptak, Kopa nad Krzyżnem); czas przejścia: 2:30 h. Należy pamiętać że z tego odcinka nie ma możliwości wcześniejszego zejścia ze szlaku.
 • Trzecia część Orlej Perci prowadząca granią Wołoszyna, z częściowym obejściem jej ostrza, jest zamknięta dla ruchu turystycznego. Ze względu na ochronę przyrody (cały teren Wołoszyna stanowi rezerwat ścisły) nie przewiduje się jej otwarcia.

  Odcinek między Świnicą i Zawratem, również oznakowany na czerwono, nie jest częścią Orlej Perci.

bezdroża
Biżuteria eksluzywna