Turystyka górskaOpis szlaków górskich

 
  W drodze na Rysy. Odcinek z łancuchami. Szczyt Rysy w Tatrach Wysokich. 2499 m. i 2503 m n.p.m. W drodze na Giewont. Widok na Kopę Kondracką i Małołączniak Giewont – masyw górski w Tatrach Zachodnich o wysokości 1895 m n.p.m. Na szlaku na Świnicę. Widok na Dolinę Pięciu Stawów Polskich. Świnica – zwornikowy szczyt w Tatrach Wysokich 2301 m n.p.m. Szlak na Kozi Wierch. Widok na Czarny Staw Gąsienicowy. Kozi Wierch (2291 m n.p.m.) widok ze szczytu Wielki Staw Polski. Wzdłuż grani poprowadzono szlak turystyczny zwany Orlą Percią. Zadni Granat (2240 m n.p.m.) widok ze szczytu. Najwyższy z trzech wierzchołków masywu Granatów w bocznym łańcuchu Tatr Wysokich, położony na trasie Orlej Perci. Skrajny Granat (2225 m n.p.m.) Widok na Dilinę Pięciu stawów. Najniższy z trzech wierzchołków masywu Granatów, położony na trasie Orlej Perci. Na szlaku na Kościelec. Widok na Orlą Perć i Granaty Szlak Na Kościelec. Widok na Zieloną Dolinę Gąsienicową i Kasprowy wierch. Widok z Kościelca na Kozią Dolinkę, Kozi Wierch, Czarne Ściany, Granaty. Orla Perć. Szlak na Bystrą Ławkę. Wodospad Skok Bystra Ławka na wysokości ok. 2300 m n.p.m. Kasprowy Wierch (1987 m n.p.m.) widok na Świnicę, Kościelec, Granaty Kasprowy Wierch obserwatorium meteorologiczne Ciemniak (2096 m n.p.m.) widok na Krywań, Wielką Kopę Kondracką, Wysoką, Rysy, Gerlach Krzesanica (2122 m.n.p.m) – widok z Mułowej Przełęczy Małołączniak (2096 m.n.p.m) widok na Świnicę, Przłęcz Liliowe, Stroleśną Kopa Kondracka (2005 m n.p.m.) widok na Kasprowy Wierch, Świnicę, Kozi Wierch, Granaty Błyszcz (2159 m n.p.m.) widok na Starobociański Wierch, Osobita, Bobrowiec Bystra (2248 m n.p.m.) widok na Kamieniste, Krywań, Rysy, Krzyżne Liptowskie Babia Góra - Diablak (1725 m n.p.m.) widok na Tatry Na szczycie Pilska (1557 m.n.p.m) Magurka - Borsucza (872 m.n.p.m) widok na pasmo Babiej Góry Widok z Obidzy Bacówka PTTK Nad Wierchomlą (895 m n.p.m.) Góra Parkowa (742 m.n.p.m) widok ze szczytu Widok z giewontu na Świnicę, Krywan, Krzyżne Liptowskie Leskowiec (922 m n.p.m.) widok ze szczytu Lachów Groń (także Buciorysz, 1045 m.n.p.m) widok na Babiej Góry z Cylem i Pasmo Policy
  • W drodze na Rysy. Odcinek z łancuchami.
  • Szczyt Rysy w Tatrach Wysokich. 2499 m. i 2503 m n.p.m.
  • W drodze na Giewont. Widok na Kopę Kondracką i Małołączniak
  • Giewont – masyw górski w Tatrach Zachodnich o wysokości 1895 m n.p.m.
  • Na szlaku na Świnicę. Widok na Dolinę Pięciu Stawów Polskich.
  • Świnica – zwornikowy szczyt w Tatrach Wysokich 2301 m n.p.m.
  • Szlak na Kozi Wierch. Widok na Czarny Staw Gąsienicowy.
  • Kozi Wierch (2291 m n.p.m.) widok ze szczytu Wielki Staw Polski. Wzdłuż grani poprowadzono szlak turystyczny zwany Orlą Percią.
  • Zadni Granat (2240 m n.p.m.) widok ze szczytu. Najwyższy z trzech wierzchołków masywu Granatów w bocznym łańcuchu Tatr Wysokich, położony na trasie Orlej Perci.
  • Skrajny Granat (2225 m n.p.m.) Widok na Dilinę Pięciu stawów. Najniższy z trzech wierzchołków masywu Granatów, położony na trasie Orlej Perci.
  • Na szlaku na Kościelec. Widok na Orlą Perć i Granaty
  • Szlak Na Kościelec. Widok na Zieloną Dolinę Gąsienicową i Kasprowy wierch.
  • Widok z Kościelca na Kozią Dolinkę, Kozi Wierch, Czarne Ściany, Granaty. Orla Perć.
  • Szlak na Bystrą Ławkę. Wodospad Skok
  • Bystra Ławka na wysokości ok. 2300 m n.p.m.
  • Kasprowy Wierch (1987 m n.p.m.) widok na Świnicę, Kościelec, Granaty
  • Kasprowy Wierch obserwatorium meteorologiczne
  • Ciemniak (2096 m n.p.m.) widok na Krywań, Wielką Kopę Kondracką, Wysoką, Rysy, Gerlach
  • Krzesanica (2122 m.n.p.m) – widok z Mułowej Przełęczy
  • Małołączniak (2096 m.n.p.m) widok na Świnicę, Przłęcz Liliowe, Stroleśną
  • Kopa Kondracka (2005 m n.p.m.) widok na Kasprowy Wierch, Świnicę, Kozi Wierch, Granaty
  • Błyszcz (2159 m n.p.m.) widok na Starobociański Wierch, Osobita, Bobrowiec
  • Bystra (2248 m n.p.m.) widok na Kamieniste, Krywań, Rysy, Krzyżne Liptowskie
  • Babia Góra - Diablak (1725 m n.p.m.) widok na Tatry
  • Na szczycie Pilska (1557 m.n.p.m)
  • Magurka - Borsucza (872 m.n.p.m) widok na pasmo Babiej Góry
  • Widok z Obidzy
  • Bacówka PTTK Nad Wierchomlą (895 m n.p.m.)
  • Góra Parkowa (742 m.n.p.m) widok ze szczytu
  • Widok z giewontu na Świnicę, Krywan, Krzyżne Liptowskie
  • Leskowiec (922 m n.p.m.) widok ze szczytu
  • Lachów Groń (także Buciorysz, 1045 m.n.p.m) widok na Babiej Góry z Cylem i Pasmo Policy

Szlak na Rysy

Opis szlaku na Rysy


Wodogrzmoty Mickiewicza Morskie Oko, obok tablicy poświęconej setnej rocznicy rozstrzygnięcia sporu granicznego Schronisko Morskie Oko, widok z okolicy jeziora. Widok na Rysy z okolic Morskiego Oka. Wodospad w pobliżu Morskiego Oka image 2 Wodospad nad Morskim Okiem. Wodospad nad Morskim Okiem. Szlak na Rysy nad Czarnym Stawem. Widok na Czarny Staw i Morskie Oko. Widok na Czarny Staw i Morskie Oko. Szlak na Rysy odcinek z łancuchami. Wejście na Rysy, piękny widok na Czarny Staw i Morskie Oko. Nieodłączny krajobraz, widok na Czarny Staw i Morskie Oko. Rysy widok ze szczytu (2499 m n.p.m) w oddali Morskie Oko i fragment Czarnego Stawu. Rysy szczyt po stronie słowackiej (2503 m n.p.m) widok na szczyt po stronie polskiej.

css template – szlak czerwony znad Morskiego Oka obok Czarnego Stawu pod Rysami i dalej na Rysy – na wierzchołek graniczny i słowacki. Czas przejścia: 4:00 h,

Początek wyprawy na Rysy (2499 m n.p.m.), rozpoczynamy w Palenicy Białczańskiej, gdzie dojedziemy autobusem lub busem z Zakopanego, stąd trzeba przejść około 9,5 km. lub można skorzystać z przewozu dorożką. Pieszo odcinek do Morskiego Oka zajmie nam około 2 godzin.

Po kilkunastu minutach wędrówki docieramy do Wodogrzmotów Mickiewicza Wodogrzmoty Mickiewicza na potoku Roztoka (w Dolinie Roztoki) wypływającym z Pięciu Stawów Polskich. , są to trzy wodospady na potoku Roztoka, huk spadającej wody jest słyszany z daleka co dobrze oddaje pochodzenie jego nazwy. Idąc dalej tą drogą dochodzimy do serpentyn, stąd można sobie skrócić trasę idąc szlakiem czerwonym przecinającym drogę w kilku miejscach. Kontynuując wędrówkę docieramy do Morskiego Oka.

Morskie Oko (1393m.). Największe i prawdopodobnie najpiękniejsze jezioro w polskich Tatrach, otoczone wysokimi górami, znajduje się tu jedno z najstarszych schronisk w Tatrach. Jest to miejsce skąd wyrusza wiele wycieczek wysokogórskich na Rysy, Mnicha, Mięguszowiecki Szczyt, Mięguszowiecką Przełęcz, Szpiglasową Przełęcz, Wrota Chałubińskiego, na Kazalnicę, Czarny Staw.

Nasza trasa na Rysy, prowadzi właśnie wzdłuż brzegu Morskiego Oka szlakiem czerwonym. Na przeciwległym brzegu jeziora odbijamy w górę i podchodzimy wzdłuż potoku, obok Czarnostawiańskiej Siklawy i po około 40 minutach dochodzimy do Czarnego Stawu (1583m). Znad Czarnego Stawu możemy już zobaczyć wznoszący się stromo w górę szlak na Rysy. Okazale prezentują się się również urwiska Kazalnicy.

Stąd dalej czerwonym szlakiem w lewo, (w prawo odchodzi tutaj zielony szlak na Przełęcz pod Chłopkiem) rozpoczynamy kolejny odcinek naszej wyprawy na Rysy. Szlak obchodzi Czarny Staw z lewej strony i po około 20 minutach zaczyna piąć się dość stromo pod górę. Idziemy zakosami po kamiennych stopniach, po około 35 minutach dochodzimy do wielkiej skały z której mamy przepiękny widok na Czarny Staw i Morskie Oko.

Podejście na szczyt w kilku miejscach wspomagane jest zamocowanym w skałach łańcuchom. Szlak prowadzi stromo pod górę i po następnych kilkudziesięciu minutach osiąga skalną grzędę, którą prowadzi dalej w kierunku szczytu. Stąd pozostała około godzina wspinaczki, cały czas możemy delektować się wspaniałymi widokami na Morskie Oko, Czarny Staw, Mięguszowieckie Szczyty, Kazalnicę, Przełęcz pod Chłopkiem i dalej na Świnicę, czy Kozi Wierch.

Pod koniec bliżej grani szlak skręca w prawo by przejść przez siodełko "nad rysą" wysokość około 2450m.n.p.m ( to miejsce jest chyba najtrudniejsze na całym szlaku poprzez swoją dużą ekspozycję jaki i trudności techniczne). Po przejściu siodełka już łatwiejszym terenem wprost na na szczyt znakiem czerwonym. Widoki jakie rozpościerają się ze szczytu rekompensują nam trudy wędrówki. Można zobaczyć stąd 12 tatrzańskich jezior, kilkadziesiąt szczytów nie sposób wszystkich wymienić.

Wejście od schroniska nad Morskim okiem różnica wysokości 1100 m. zajmie nam około 3,5 h. Można przejść na wierzchołek po słowackiej stronie który jest wyższy (2503m.n.p.m.). Powrót tą samą drogą.

Turystyka górska

Wyprawę na Rysy polecam w pogodne dni. Należy wyruszyć wcześnie rano ponieważ po południu zwiększa się zachmurzenie i ze szczytu niewiele się zobaczy. Jest to trasa raczej dla ludzi mających dobra kondycję, umiejących posługiwać się łańcuchami i nie wrażliwych na przepaście.  Na szczyt Wielkiego Giewontu dojść można trzema popularnymi szlakami turystycznymi:

  szlak niebieski– niebieski z Kuźnic przez Kalatówki, Dolinę Kondratową, obok schroniska PTTK na Hali Kondratowej i przez Kondracką Przełęcz. Czas przejścia: 2:55 h, ↓ 2:15 h

  szlak czerwonyszlak niebieski– czerwony z Doliny Strążyskiej przez Polanę Strążyską i Przełęcz w Grzybowcu na Wyżnią Kondracką Przełęcz, stamtąd dalej szlakiem niebieskim.

 • Czas przejścia od wylotu Doliny Strążyskiej na przełęcz: 3 h, ↓ 2:20 h
 • Czas przejścia z przełęczy na szczyt Giewontu: 15 min, ↓ 10 min
 • szlak żółty– żółty z Gronika przez Dolinę Małej Łąki na Kondracką Przełęcz, stąd dalej szlakiem niebieskim.

 • Czas przejścia z Gronika na przełęcz: 2:45 h, ↓ 2:05 h
 • Czas przejścia z przełęczy na szczyt Giewontu: 30 min, ↓ 20 min.
bezdroża
Biżuteria eksluzywna