Turystyka górskaOpis szlaków górskich

 
  W drodze na Rysy. Odcinek z łancuchami. Szczyt Rysy w Tatrach Wysokich. 2499 m. i 2503 m n.p.m. W drodze na Giewont. Widok na Kopę Kondracką i Małołączniak Giewont – masyw górski w Tatrach Zachodnich o wysokości 1895 m n.p.m. Na szlaku na Świnicę. Widok na Dolinę Pięciu Stawów Polskich. Świnica – zwornikowy szczyt w Tatrach Wysokich 2301 m n.p.m. Szlak na Kozi Wierch. Widok na Czarny Staw Gąsienicowy. Kozi Wierch (2291 m n.p.m.) widok ze szczytu Wielki Staw Polski. Wzdłuż grani poprowadzono szlak turystyczny zwany Orlą Percią. Zadni Granat (2240 m n.p.m.) widok ze szczytu. Najwyższy z trzech wierzchołków masywu Granatów w bocznym łańcuchu Tatr Wysokich, położony na trasie Orlej Perci. Skrajny Granat (2225 m n.p.m.) Widok na Dilinę Pięciu stawów. Najniższy z trzech wierzchołków masywu Granatów, położony na trasie Orlej Perci. Na szlaku na Kościelec. Widok na Orlą Perć i Granaty Szlak Na Kościelec. Widok na Zieloną Dolinę Gąsienicową i Kasprowy wierch. Widok z Kościelca na Kozią Dolinkę, Kozi Wierch, Czarne Ściany, Granaty. Orla Perć. Szlak na Bystrą Ławkę. Wodospad Skok Bystra Ławka na wysokości ok. 2300 m n.p.m. Kasprowy Wierch (1987 m n.p.m.) widok na Świnicę, Kościelec, Granaty Kasprowy Wierch obserwatorium meteorologiczne Ciemniak (2096 m n.p.m.) widok na Krywań, Wielką Kopę Kondracką, Wysoką, Rysy, Gerlach Krzesanica (2122 m.n.p.m) – widok z Mułowej Przełęczy Małołączniak (2096 m.n.p.m) widok na Świnicę, Przłęcz Liliowe, Stroleśną Kopa Kondracka (2005 m n.p.m.) widok na Kasprowy Wierch, Świnicę, Kozi Wierch, Granaty Błyszcz (2159 m n.p.m.) widok na Starobociański Wierch, Osobita, Bobrowiec Bystra (2248 m n.p.m.) widok na Kamieniste, Krywań, Rysy, Krzyżne Liptowskie Babia Góra - Diablak (1725 m n.p.m.) widok na Tatry Na szczycie Pilska (1557 m.n.p.m) Magurka - Borsucza (872 m.n.p.m) widok na pasmo Babiej Góry Widok z Obidzy Bacówka PTTK Nad Wierchomlą (895 m n.p.m.) Góra Parkowa (742 m.n.p.m) widok ze szczytu Widok z giewontu na Świnicę, Krywan, Krzyżne Liptowskie Leskowiec (922 m n.p.m.) widok ze szczytu Lachów Groń (także Buciorysz, 1045 m.n.p.m) widok na Babiej Góry z Cylem i Pasmo Policy
  • W drodze na Rysy. Odcinek z łancuchami.
  • Szczyt Rysy w Tatrach Wysokich. 2499 m. i 2503 m n.p.m.
  • W drodze na Giewont. Widok na Kopę Kondracką i Małołączniak
  • Giewont – masyw górski w Tatrach Zachodnich o wysokości 1895 m n.p.m.
  • Na szlaku na Świnicę. Widok na Dolinę Pięciu Stawów Polskich.
  • Świnica – zwornikowy szczyt w Tatrach Wysokich 2301 m n.p.m.
  • Szlak na Kozi Wierch. Widok na Czarny Staw Gąsienicowy.
  • Kozi Wierch (2291 m n.p.m.) widok ze szczytu Wielki Staw Polski. Wzdłuż grani poprowadzono szlak turystyczny zwany Orlą Percią.
  • Zadni Granat (2240 m n.p.m.) widok ze szczytu. Najwyższy z trzech wierzchołków masywu Granatów w bocznym łańcuchu Tatr Wysokich, położony na trasie Orlej Perci.
  • Skrajny Granat (2225 m n.p.m.) Widok na Dilinę Pięciu stawów. Najniższy z trzech wierzchołków masywu Granatów, położony na trasie Orlej Perci.
  • Na szlaku na Kościelec. Widok na Orlą Perć i Granaty
  • Szlak Na Kościelec. Widok na Zieloną Dolinę Gąsienicową i Kasprowy wierch.
  • Widok z Kościelca na Kozią Dolinkę, Kozi Wierch, Czarne Ściany, Granaty. Orla Perć.
  • Szlak na Bystrą Ławkę. Wodospad Skok
  • Bystra Ławka na wysokości ok. 2300 m n.p.m.
  • Kasprowy Wierch (1987 m n.p.m.) widok na Świnicę, Kościelec, Granaty
  • Kasprowy Wierch obserwatorium meteorologiczne
  • Ciemniak (2096 m n.p.m.) widok na Krywań, Wielką Kopę Kondracką, Wysoką, Rysy, Gerlach
  • Krzesanica (2122 m.n.p.m) – widok z Mułowej Przełęczy
  • Małołączniak (2096 m.n.p.m) widok na Świnicę, Przłęcz Liliowe, Stroleśną
  • Kopa Kondracka (2005 m n.p.m.) widok na Kasprowy Wierch, Świnicę, Kozi Wierch, Granaty
  • Błyszcz (2159 m n.p.m.) widok na Starobociański Wierch, Osobita, Bobrowiec
  • Bystra (2248 m n.p.m.) widok na Kamieniste, Krywań, Rysy, Krzyżne Liptowskie
  • Babia Góra - Diablak (1725 m n.p.m.) widok na Tatry
  • Na szczycie Pilska (1557 m.n.p.m)
  • Magurka - Borsucza (872 m.n.p.m) widok na pasmo Babiej Góry
  • Widok z Obidzy
  • Bacówka PTTK Nad Wierchomlą (895 m n.p.m.)
  • Góra Parkowa (742 m.n.p.m) widok ze szczytu
  • Widok z giewontu na Świnicę, Krywan, Krzyżne Liptowskie
  • Leskowiec (922 m n.p.m.) widok ze szczytu
  • Lachów Groń (także Buciorysz, 1045 m.n.p.m) widok na Babiej Góry z Cylem i Pasmo Policy

Wejście na Świnicę

Opis szlaku na Świnicę


Szlak na Świnicę - Przełęcz Między Kopami Dolina Gąsienicowa-Królowe Rówieńki widok; Kościlec, Świnica, Świnicka Przełęcz, Liliowe Szlak na Świnicę, widok na Kościelec, Orlą Perć Szlak na Świnicę, w drodze do Czarnego Stawu Gąsienicowego, widok na Kościelec Szlak na Świnicę, Czarny Staw Gąsienicowy widok na Przłęcz Karb (1853 m n.p.m.) Szlak na Świnicę. Niebieski szlak na Przłęcz Zawrat Szlak na Świnicę, Droga na Przłęcz Zawrat Szlak na Świnicę. Widok na Przełęcz Zawrat Szlak na Świnicę. Widok na Zmarzły Staw Szlak na Świnicę. Przłęcz Zawrat (2159 m n.p.m.) widok na Dolinę Pięciu stawów, Krywan, Chruby Wierch Szlak na Świnicę. Podejscie czerwony szlak, Widok na Dolinę Pięciu Stawów Polskich Szlak na Świnicę. Widok na Przłęcz Zawrat, Kozi Wierch Szlak na Świnicę, blisko szczytu widok na dolinę Pięciu Stawów Szlak na Świnicę. Na szczycie (2301 m n.p.m)

css template – szlak niebieski z Kuźnic przez Boczań, Skupniów Upłaz i Przełęcz między Kopami do Murowańca, stąd dalej nad Czarny Staw Gąsienicowy i na Zawrat.

css template –  szlak czerwony Zawrat na Świnicę

Trasę naszej wyprawy rozpoczynamy w Kuźnicach. Do Kuźnic najlepiej dotrzeć busem, lub taksówką. Na początku szlak niebieski biegnie równolegle do szlaku zielonego z Kuźnic na Nosalową Przełęcz (1103 m n.p.m.) i Nosal (1206 m n.p.m.). Idziemy dość ostro pod górę lasem. Teraz szlak niebieski skręca w prawo. Idziemy dalej niebieskim szlakiem wśród drzew. Następnie skręcamy w lewo, i po chwili jesteśmy w okolicy szczytu Boczania (1224 m n.p.m.). Rozpościera się stąd widok na Giewont (1894 m n.p.m.) i Polanę Kalatówki.

Następny etap to podejście pod szczyt Wysokie (1287 m n.p.m.), stąd jeszcze kawałek do granicy lasu. Dalej już łagodniej idziemy Upłazem Skupniów. Widok na regle Tatr Wysokich i na grań Orlej Perci, z sylwetką Kościelca, Koziego Wierchu, Granatów i Żółtej Turni. Na zachód w stronę Giewontu i Czerwonych Wierchów oraz na wschód w Dolinę Olczyską i Wielki Kopieniec (1328 m n.p.m.)

Przechodzimy przez przełęcz zwaną Diabełek i trawersem przez zbocze Wielkiej Kopy Królowej (1531 m n.p.m.) dochodzimy do Przełęczy między Kopami (1499 m n.p.m.), gdzie dochodzi żółty szlak od strony Doliny Jaworzynki. Szlak nie jest trudny technicznie, podejście na początku ścieżką brukowaną dużymi kamieniami (cały czas trzeba uważać, by nie skręcić kostki). Trasa ta zajmie nam około 1h 30min. Do Murowańca pozostał na jeszcze około 20min. odcinek, zejście przez rozległą polanę Królowa Rówień, a dalej koło niewielkiej polanki o nazwie Królowe Rówienki na Halę Gąsienicową do schroniska. Jest to jeden z dwóch szlaków prowadzących bezpośrednio z Kuźnic do "Murowańca", drugi, (żółty szlak, prowadzący Doliną Jaworzynką).

Z Murowańca wyruszamy znakiem niebieskim i idziemy na początku wśród kosodrzewin, przez kilkanaście minut dość wygodnym, kamiennym chodnikiem. Następnie pokonujemy kilka zakrętów, które wyprowadzają nas nad leżący u stóp Kościelca - Czarny Staw. Przed nami bardzo ładny widok na górujący nad Kozią Dolinką Kozi Wierch oraz Zamarłą Turnię. Staw ma powierzchnie około 17 hektarów i głębokość 51 metrów. Z prawej strony widoczne ściany Kościelca, wznoszące się nad Czarnym Stawem prawie 530-metrowym urwiskiem.

Dalej niebieskim szlakiem idziemy początkowo północnym brzegiem Czarnego Stawu, gdzie po przekroczeniu potoku zakręca i prowadzi dalej szerokim chodnikiem wśród wysokiej kosodrzewiny. W lewo odbija żółty szlak na Skrajny Granat. Szlak idzie zakosami pod górę, po kilkunastu minutach docieramy pod wał skalny, przed którą odchodzi w lewo szlak prowadzący do Zmarzłego Stawu i dalej na Kozią Przełęcz oraz Żleb Kulczyńskiego. Zmarzły Staw leży na wysokości 1788 m. w otoczeniu granitowych ścian Kościelców, Kozich Wierchów i Granatów. Od schroniska Murowaniec do tego miejsca około 1 godz.

Zobacz filmik ze szczytu Świnicy


Niebieski szlak na Zawrat wznosi się ponad Zmarzły Staw, zaczynamy podejście po głazach skalnych pod ściany Zadniego Kościelca, a następnie na piargi długiego Zawratowego Żlebu. Od tego miejsca trudności wzrastają. Spiętrzenie pokonujemy przy pomocy łańcuchów, a w kilku miejscach także klamer. Szlak podchodzi pod ścianę Małego Koziego Wierchu. W przypadku zalegania nawet małej ilości śniegu ten odcinek może być naprawdę niebezpieczny. Na ostatnim odcinku podejścia mijamy umieszczoną na półce skalnej figurę Matki Boskiej Zawratowskiej. Po około 2 godzinach od schroniska Murowaniec docieramy przełęcz Zawrat 2159 m n.p.m. Jeden z dwóch skrajnych punktów szlaku Orlej Perci, oddzielający Zawratową Turnię od Małego Koziego Wierchu. Z Zawratu mamy piękny widok między innymi na Dolinę Pięciu Stawów Polskich, Gierlach, Rysy, Wysoką, Mięguszowieckie Szczyty, Hruby Wierch, Krywań.

Z Zawratu wyruszamy szlakiem czerwonym na zachód na Świnicę, który jest przedłużeniem Orlej Perci. Jego trasa prowadzi ponad trzema wielkimi dolinami: Doliną Pięciu Stawów Polskich, Doliną Gąsienicową i słowacką Doliną Cichą. Szlak obniża się nieco na stronę Doliny Pięciu Stawów Polskich i po krótkim czasie wchodzi w skalny teren Zawratowej Turni. Rozpoczyna się wspinaczka wschodnią granią Świnicy, ścianami Gąsienicowej Turni (2280 m).

Tu zaczynają się trudności w postaci eksponowanych trawersów oraz pionowych ścianek, w kilku miejscach nad przepaściami, gdzie z pomocą przychodzą nam klamry. W dole pod nami w Dolinie pod Kołem Zadni Staw Polski (1890 m). Wspinamy się południowym zboczem co w czasie pogody powoduje że słońce daje o sobie znać. Po przebyciu ostatniego odcinka dosyć stromego zbocza łączymy się ze szlakiem z Kasprowego Wierchu i po kilkunastu minutach wchodzimy na szczyt, właściwie na dwa szczyty (Świnica dwuwierzchołkowy szczyt 2301, 2291 m n.p.m).

Ze Świnicy mamy piękne widoki, na północy widzimy Dolinę Gąsienicową, na południowej stronie Tatry Wysokie, Krywań, skalny mur Hrubego. W dole Dolina Walentkowa, Dolina Pięciu Stawów Polskich, Dolina Gąsienicowa z Murowańcem.Turystyka górska Widok na Kasprowy, dalej Czerwone Wierchy, po prawej Giewont, Zakopane, Podhale i Beskidy i charakterystyczny masyw Babiej Góry. Po odpoczynku, zrobieniu paru zdjęć i szybkim posiłku ruszamy dalej. Schodzimy na Świnicką Przełęcz i do Doliny Gąsienicowej.  p>Świnica dostępna jest trasą z Kasprowego Wierchu, Hali Gąsienicowej: przez przełęcz Liliowe lub Świnicką Przełęcz albo przez Zawrat z Doliny Pięciu Stawów Polskich lub Doliny Gąsienicowej.

  css template – czerwony szlak turystyczny z Czerwonych Wierchów i Kasprowego Wierchu przez Liliowe i Świnicką Przełęcz na szczyt Świnicy, a stąd dalej na Zawrat, gdzie rozpoczyna się Orla Perć.

  • Czas przejścia z Kasprowego Wierchu na Świnicę: 1:40 h, ↓ 1:20 h
  • Czas przejścia ze Świnicy na Zawrat: 45 min, ↑ 50 min.
bezdroża
Biżuteria eksluzywna